SANATÇILARIN KÖYÜ’NDE “SONSUZLUĞUN SESİ” SANATEVİ VE SERGİSİ AÇILDI google-site-verification=4S4NzL7K2uILJQxZmz4ftBC8oYx7HF2RNALekjLQ9ws
Haber
22 Temmuz 2021 - Perşembe 23:02 Bu haber 1120 kez okundu
 
SANATÇILARIN KÖYÜ’NDE “SONSUZLUĞUN SESİ” SANATEVİ VE SERGİSİ AÇILDI
SANATÇILARIN KÖYÜ’NDE “SONSUZLUĞUN SESİ” SANATEVİ VE SERGİSİ AÇILDI
KÜLTÜR Haberi
SANATÇILARIN KÖYÜ’NDE “SONSUZLUĞUN SESİ” SANATEVİ VE SERGİSİ AÇILDI

 
Hüyük ilçesine bağlı Sonsuz Şükran Köyü’nde “Sonsuzluğun Sesi” Sanatevi ile aynı isimli serginin açılışı gerçekleştirildi.
Sanatçılara ait kerpiç evlerin bulunduğu köyde, köy sakinlerinden Galeri Binyıl sanat galerisi sahibi İlknur Şanal’a ait kerpiç ev “Sonsuzluğun Sesi” sanatevi haline dönüştürüldü. Açılışı yapılan sanatevinde, Şükran Köyü sakinlerinden sanatçıların önemli çalışmaları da sergilendi.
Serginin açılışında konuşan Sonsuz Şükran Köyü Kurucusu Mehmet Taşdiken, sanatevinde açılışı yapılan serginin herhangi bir sergi olmadığının altını çizerken, “Bu Sonsuz Şükran Köyü’nün tarihinde de önemli bir çalışma. İki tarafı var, birincisi çalışmanın bizatihi kendisi, burada yapılan iş, ikincisi de Galeri Binyıl olarak İlknur Şanal’ın yapmış olduğu bu etkinlik başlı başına özel bir önem atfediyor. Çünkü, İstanbul’da Galeri Binyıl, tüm ressamlar, heykeltıraşlar, plastik sanatlarla ilgili arkadaşlarımız bilirler, önemli ve ciddi bir galeridir. Ve Avrupa’da, dünyada sayılı galeriler arasında yer alır. Modern sanatlarla ilgilidir ve tarzında çok önemli bir galeridir. Biincisi bu, hem Türkiye, hem İstanbul ve hem dünya çapında bilinen bir galeridir. Bu galerinin aynı zamanda yöneticisi ve sahibi İlknur Şanal, o bakımdan hem kendisi, kişisel ve değerli bir dostumuz olarak önemli bir sanatçıdır. Ama kurmuş olduğu sanat galerisi de epey seneler içerisinde itibarlı hale gelmiş dünya çapında bir fırmadır. Onun burada böyle bir Sonsuz Şükran Köyü’nde sergi düzenliyor olması çok anlamlı. Ve sadece Şükran Köyü sanatçılarının bir kısmının bazı eserlerini sergiliyor olması, böyle bir konsept üzerinde yapıyor olması, aynı zamanda bize tarihi bir şeyi de işaret ediyor. O da şu; biz bugüne kadar yaptığımız bütün etkinlikleri arkadaşlarımızın katkısı dahilinde olarak merkezi bir yapıyla yani sonsuz şükran köyü kurumunun kurumsal etkinlikleri olarak sunduk ve yaptık düzenledik, altına böyle bir imza koyduk ve ilk defa sonsuz şükran köyü tarihinde ilk defa İlknur şanal bir sergi yapıyor ve altına Galeri Binyıl logosunu koyuyor, bu önemli bir şey. Bundan sonra da sonsuz şükran köyünün hem kurumsallaşması hem ileriye yönelik olarak bireysel markalar halinde daha da zenginleşmesi için bu tarihimizde bir ilktir”ifadelerine yer verdi.
Sanatçı İlknur Şanal da, 21 yıldır sanat galericiliği hizmeti verdiğini hatırlatarak, “Şimdi burada ‘Sonsuzluğun Sesi’ isimli sanat evini açıyoruz ve sonsuzluğun sesi sergisi ile Sonsuz Şükran Köyü’ndeki tüm sanatçılarımızla birlikte bu sergiyi oluşturduk.”diye konuştu.
Çalışmanın kendileri için çok keyifli olduğunu vurgulayan Şanal, şöyle devam etti:
“İçimizde, birçoğumuz uluslararası sanatçı. Yurtdışında yaşayanlarımız var, aynı zamanda eğitmenlerimiz, mimar arkadaşımız, aynı zamanda sanatçılar var. Farklı tekniklerde eserler üretiyorlar. Buranın özelliği; ben ütopik bir hayal kurdum. Yıl 2010 ve biz ilk bu köyün temelini atarken Sonsuz Şükran Köyü projesinin kurucusu Mehmet Taşdiken bizi davet ettiğinde ilk gördüğümüz bozkır, dümdüz olan bir alanda hayal ettim, ‘evlerimiz olacak, kerpiç, Anadolu Selçuklu evlerinde yaşayacağız’ ve ilk tabi mesleğimden de kaynaklanan bir şey evimi çevirebilir miyim, heyecanını duydum. Tam 11 yıl sonra bunu gerçekleştiriyoruz hep birlikte. Anadolu sanatçısı çok fazla yer bulamıyor. Burada amacım; hem yaşasınlar, burada kalsınlar, benimsesinler, toprak evde soluk alsınlar. Bu Anadolu kültürünün içinden beslensinler, ondan sonra heyecanlarıyla üreteceklerini burada sergilesinler. Tabi hedeflerim çok farklı bugün. Bu hedefe ulaşmanın keyfini de yaşıyorum. Tabi diğer hayalim ise Anadolu’nun en çok gezilen sanat evi olması. Ve buraya gerçekten binlerce insan akıyor. Bütün bölgelerden, orta nokta olduğumuz için. Mehmet Taşdiken, o kadar güzel tanıtımlar yaptı ki, duymayan kalmadı. Biz de bu heyecanı bu köyün içinde yürüyerek ulaşabilecekleri bir sanat evini açtık. Burada küçük minik, sempatik bir sanat evi olsun mantığıyla yaklaştım ve galiba oldu. Sergimiz, sonsuzluğun sesi sanat evinde ve adı da aynı. Çünkü, bu gerçekten ormana bitişik, yukarı doğru baktığınızda sonsuzluk hissini içinde hissedebiliyorsunuz. Bu, ses dememin amacı da çok renkli, farklı sesleri barındıran bir sergi oldu. Sergide sanatçılara ait resim, heykel, fotoğraf, kolaj çalışmaları yer alıyor.”
Konuşmaların ardından Sonsuzluğun Sesi Sanatevi’ndeki aynı isimli serginin açılışı da İlknur Şanal tarafından kesilen kurdelanın ardından gerçekleştirildi.
Sonrasında sanatçılar ve davetliler sergiyi gezdi.
Sergide, büyük bölümü köy sakinlerinden oluşan ressam ve heykeltıraş, fotoğraf sanatçısı gibi her biri kendi alanınının duayenleri arasında yer alan isimlerden İbrahim Göksungur, Emrah Ateşli, Hülya Avunduk, Kamer Batıoğlu, Sevgi Erdaha, Hicran Fırat, Vedat Berk Fırat, Meltem Gikas, Serap Gümüşoğlu, Meral Aran Kayısı, Merve Şahin, İlknur Şanal ve Fatoş Yalçınkaya’nın çalışmaları yer alıyor.
Kaynak: Editör:
Etiketler: SANATÇILARIN, KÖYÜ’NDE, “SONSUZLUĞUN, SESİ”, SANATEVİ, VE, SERGİSİ, AÇILDI,
Yorumlar
G-CQYMJW4WBQ
Haber Yazılımı