BEYŞEHİR GÖLÜ’NDE BALIKÇILAR YENİ AV SEZONUNU DUALAR EŞLİĞİNDE AÇTI, KURBANLAR KESİLDİ
Haber
15 Haziran 2021 - Salı 20:18 Bu haber 293 kez okundu
 
BEYŞEHİR GÖLÜ’NDE BALIKÇILAR YENİ AV SEZONUNU DUALAR EŞLİĞİNDE AÇTI, KURBANLAR KESİLDİ
Yarından itibaren "vira bismillah" diyerek tatlı sulara açılıp ara verdikleri mesailerine yeniden başlayacaklar...
GÜNDEM Haberi
BEYŞEHİR GÖLÜ’NDE BALIKÇILAR YENİ AV SEZONUNU DUALAR EŞLİĞİNDE AÇTI, KURBANLAR KESİLDİ

Beyşehir Gölü’nde yeni su ürünleri avlanma sezonu yarından itibaren başlıyor.

Balıkların üreme dönemi olması münasebetiyle neslinin korunması maksadıyla 15 Mart tarihinde başlayan ve üç ay boyunca devam eden su ürünleri av yasağı 15 Haziran’da son buluyor.
Balıkçılar, yarından itibaren tekneleriyle açılacakları göle ağlarını serip ara verdikleri balık avına yeniden başlayabilecek.
Yeni av dönemi öncesinde biraraya gelen balıkçılar, bereketli bir avlanma dönemi için hep beraber dualar etti.
Yeni av sezonu açılışında kazasız belasız bir av sezonu için de göle kurbanlar kesilirken, avcılar kesilen kurbanların kanlarını alınlarına sürdü.
"YASAKLAR BALIK NESLİNİ KORUMAK İÇİN UYGULANIYOR"
Göl kıyısında planlanırken sağanak yağış nedeniyle kapalı mekanda yapılan av sezonu açılış programında konuşma yapan Beyşehir Kaymakamı Yusuf Özdemir, Beyşehir Gölü’nün Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü ve tatlı su balığının önemli bir merkezi konumunda olduğunu söyledi.
Özdemir, göldeki balık stoklarının korunması amacıyla her yıl üç ay boyunca Beyşehir Gölü gibi tüm iç sularda farklı tarih aralıklarında avlanma yasakları uygulandığını kaydetti.
"AVINIZ BOL OLSUN"
Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır ise konuşmasında, “Avınız bol, bereketli, emeğiniz yağlı olsun. Allah daim eylesin, kazancınızı bol eylesin”ifadelerini kullandı.
BEREKETLİ SEZON DİLEĞİ
AK Parti İlçe Başkanı Recep Elkin de yeni av döneminde Beyşehirli balıkçılara bol kazançlı ve bereketli bir sezon temennisinde bulundu.
Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Kurt, bu yıl Beyşehir Gölü’nde avlanma yasağına en fazla uyulan dönemlerden birini geride bıraktıklarını dile getirirken, avcılara yasağa uymalarından ötürü teşekkür etti.
Yasağın sona ermesi sebebiyle yeni av sezonu başlangıcında yine geleneksel olarak balıkçılar ve ilçe protokolü ile biraraya gelerek hep birlikte dualar yaptıklarını belirten Kurt, kazasız belasız bir av dönemi temennisinde bulunup kurbanlar keserek etlerini hayır kurumlarına dağıttıklarını söyledi.
"YENİ SEZONDAN BEKLENTİMİZ ÜST SEVİYEDE"
Yeni av sezonu öncesinde tüm balıkçılar olarak beklentilerinin üst düzeyde olduğunu ifade eden Kurt, ancak Beyşehir Gölü’ndeki mevcut su miktarı ve aşırı otlanmadan ötürü sıkıntılı bir av döneminin kendilerini beklediğine dikkati çekti.
Bu zor koşullara rağmen her zaman olduğu gibi insanları tatlı su balığından mahrum bırakmamak için ellerinden gelen tüm çabayı göstereceklerini dile getiren Kurt, şöyle konuştu:
“Balıkçılarımız yeni av sezonuna hazır. Şu anda avcılarımız ağlarını yaptı, teknelerinin bakımını gerçekleştirdi. İnşallah, bereketli bir sezon olur. Beyşehir Gölü’nde kooperatifimize kayıtlı 466 ruhsatlı teknemiz var. Ancak, bunların hepsi de aktif olarak balıkçılık yapmıyor. Gölde verim azaldığı ve ekonomik girdisi az olduğu için balıkçı sayımız giderek azalıyor. Balık azaldıkça balıkçılarımız hayvancılık, çiftçilik ve diğer iş kollarına yöneliyor. Balıkçılık bu esnada son planda kalıyor. Ama, gölde verim iyi olur, balık çıkarsa balıkçılık yeniden ilk plana doğru gelebiliyor. Böyle bir dönemi yaşıyoruz.”
Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Kurt, bu yıl tatlı su balığı fiyatlarında geçtiğimiz yıla göre yüzde 25’lik bir artışın sözkonusu olduğunu da sözlerine ekledi.
Kaynak: Editör:
Etiketler: BEYŞEHİR, GÖLÜ’NDE, BALIKÇILAR, YENİ, AV, SEZONUNU, DUALAR, EŞLİĞİNDE, AÇTI,, KURBANLAR, KESİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı