"DÜNDEN BUGÜNE HUĞLU" KİTABI OKUYUCULARLA BULUŞTU google-site-verification=4S4NzL7K2uILJQxZmz4ftBC8oYx7HF2RNALekjLQ9ws
Haber
19 Mart 2021 - Cuma 23:18 Bu haber 1734 kez okundu
 
"DÜNDEN BUGÜNE HUĞLU" KİTABI OKUYUCULARLA BULUŞTU
"DÜNDEN BUGÜNE HUĞLU" KİTABI OKUYUCULARLA BULUŞTU
KÜLTÜR Haberi

 
Beyşehir'in önemli av tüfeği üretim merkezlerinden Huğlu Mahallesi'nin belde statüsünde olduğu dönemde belediye başkanı olarak görev yapan öğretim görevlisi İsmail Usta'nın kaleme aldığı "Abideleri, kitabeleri, tüfekçiliği ile dünden bugüne Huğlu tarihi" adlı kitap yayınlanarak okuyucularla buluştu.
Usta, doğduğu topraklar olan Huğlu ile ilgili araştırmalarınin ardından derlediği baskısı tamamlanan 308 sayfalı kitabının satışından elde edilecek gelirin tamamının Huğlulu öğrencilere burs olarak verileceğini belirtti.
Yayınlanan kitabıyla ilgili bilgiler veren Usta, 1300'lü yıllarda Horasan'dan yola çıkan 40 aileden 3 ailenin, tüfekçiliği ile adını dünyaya duyuran memleketi Huğlu ile ilgili uzun zamandır üzerinde çalıştığı bir proje olduğunu belirterek, "Geç kalmış kültürel amaçlı araştırma kitabımı ve Selçuk Üniversitesi'nde 8 yıl öğretim görevlisi olarak okuttuğum "Silah-balistik savunma sanayi" kaynak kitabımı 2020 yılında "evde kal" günlerinde tamamladım."dedi.
Usta, eserinin içeriğinde yer alan bilgilerle ilgili ise şunları kaydetti:
"Huğlu araştırma kitabımda, Beyşehir bölgesindeki demir madenlerinden başçavuş Mustafa'nın 1900 yılında yaptığı sarma namlulu kitabeli, eczalı dolma tüfeği, Huğlu'da, Türkiye'de, dünyada tüfekçiliğin tarihleri, temel hukuk, Huğlu ve bölgemizde iz bırakan büyüklerimiz, Huğlulu kurumsallaşmış firmalar, Huğlu bürokratlarımız yer almaktadır.
Huğlu ile ilgili ilk 1955 yılında, Huğlu Köyü'nün ilçe olma çalışmaları için "Toroslar'da bir İsviçre Köyü" adlı kitabı, Huğlu İlkokulu Baş Öğretmen İsmail Gün tarafından çıkarılmıştı.
Balistik-savunma sanayi kitabım da yakın zamanda okuyucularımın elinde olacaktır. Huğlulu genç insanların, akademik öğrencilerin aydınlanmasında katkı olursa kendimi bahtiyar hissedeceğim. Renkli ofset baskı olarak kitabım yeğenlerim Hasan Harman ve İrfan Usta'nın sponsorluğunda yayınlanmıştır.
Kitap bedeli 25 lira olup, elde edilecek gelirin tamamı da Huğlulu öğrencilere burs olarak verilecektir.
Bu süreç, İrfan Usta tarafından yürütülecek olup, İrfan Usta DOME firması (Huğlu) 0 533 778 90 55, Hasan Harman METAL-KİM firması (İstanbul) 0 533 364 05 70, Haydar Tokgöz, TOKGÖZLER RULMAN (Antalya) 0 542 674 36 27 numaralı irtibat telefonları aranarak kitap temin edilebilir."
Kaynak: Editör:
Etiketler: "DÜNDEN, BUGÜNE, HUĞLU", KİTABI, OKUYUCULARLA, BULUŞTU,
Yorumlar
G-CQYMJW4WBQ
Haber Yazılımı