Bakan Selçukʹtan okullarla ilgili flaş açıklama!
Haber
25 Şubat 2021 - Perşembe 17:52 Bu haber 550 kez okundu
 
Bakan Selçukʹtan okullarla ilgili flaş açıklama!
Bakan Selçukʹtan okullarla ilgili flaş açıklama!
EĞİTİM Haberi
Bakan Selçukʹtan okullarla ilgili flaş açıklama!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılması ya da sınav yapılmasına ilişkin, çok yüksek riskli olan bir şehirde ilin hıfzıssıhha kurulunun, valilerin gözetiminde o ille ilgili özel kararlar verebileceğini belirtti.ˮDANIŞTIĞIMIZ BÜYÜK BİR GRUBUMUZ VARˮAAʹda yer alan habere göre Bakan Selçuk, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği Edirneʹde A Haber canlı yayınına katıldı. Selçuk, burada yaptığı açıklamada, ilkokul ve ortaokulda henüz sınavları yapmadıklarını anımsatarak, ˮÇünkü gerek bilim insanlarıyla yaptığımız toplantılardaki eğitim bilimciler, büyük bir grubumuz var danıştığımız. Onlarla, uzmanlarla, il müdürlerimizle, okul müdürlerimizle konuşuyoruz. Zaten ağustostan beri okula devam ediyor 1 milyon civarında öğrencimiz. Yani destekleme yetiştirme kursuna, hazırlık için geliyorlar okullarımızaˮ diye konuştu.

İLLERİN RİSK DEĞERLENDİRMESİNE BAKILACAK

Lise öğrencilerine karne verebilmeleri için not da vermeleri gerektiğini anlatan Selçuk, bu çerçevede mart ayı sonuna kadar illerin risk değerlendirmesine bakılacağını ifade etti. Bakan Selçuk, şunları söyledi:

ˮİLİN HIFZISIHHA KURULU KARAR VEREBİLİRˮˮ

Yani diyelim ki yüksek riskli illerimiz var. Biliyorsunuz yerinde karar diye bir şeyden söz ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yapılan toplantıda yerinde karar konusunda tüm bakanlıklara verilen görevler var. Çok yüksek riskli olan bir şehirde ilin hıfzıssıhha kurulu, sayın valilerin gözetiminde o ille ilgili özel kararlar verebilir. Yani ʹBurada çok yüksek risk var, biz bu hafta sınav yapmayalım, bu hafta okulu açmayalım, açalımʹ diyebilir.

ˮSINAVLARI ERTELEYECEĞİZʹ DİYEBİLİRˮ

Genel prensipler konusunda standartlarımız var. Ama illerin vaka sayısı anlamındaki durumu iller tarafından hıfzıssıhha kurulu tarafından yönetilecek. Ve bu kurul ʹFilanca ilde hiç vaka yok ya da çok az, biz okullarımızı açıyoruz şu kademelerde.ʹ diye karar verebilir. Ama başka bir il de diyebilir ki ʹBizim ilimizde çok yüksek risk var bu hafta açmıyoruz iki hafta açmıyoruz.ʹ ve bu süreçte de biz okulların açılma durumuna göre onların sınavlarını erteleyeceğiz.

ˮÖĞRETMEN ATAMALARI"

Bakan Selçuk, öğretmen atama takvimiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü aktararak şu değerlendirmeyi yaptı:ˮDün bir toplantı yaptık, hemen önümüzdeki aylarda kısa bir zamanda bu takvim nasıl olacak ve nasıl işleyecek Personel Genel Müdürlüğümüz taslaklar halinde bize getirdi. Elimizde 2 taslak var, bunlardan hangisini ne şekilde değerlendirelim, Ankaraʹya döndüğümde tekrar ekiple bunu konuşup atama takvimini ilan edeceğiz.

ˮDAHA FAZLA ÖĞRETMEN ATANMALIˮ

Daha fazla öğretmen ataması olması gerektiğini net söylüyorum. Haklılar, hayalleri var, gelecek beklentileri var, ev kuracaklar, aile kuracaklar evlenecekler bunun farkındayız. Ekonomik imkanlar çerçevesinde de ilgili bakanlıklarla yapılan değerlendirmeler sonucu böyle bir tablo ortaya çıktı. Temennimiz, çabamız bunu daha da yükselmesi yönündeˮBakan Selçuk, yüz yüze eğitime ilişki yeni değerlendirmelerin devam ettiğine de dikkati çekti. Bilim Kurulunun tavsiye kararı aldığını vurgulayan Selçuk, şunları kaydetti:

ˮBİLİM KURULU DA DEĞERLENDİRİYORˮˮ

Bu karar Sağlık Bakanlığı marifetiyle Kabine toplantılarında yapılan sunumlarla, tartışmalarla fotoğraf ortaya koyuluyor. Neticede Kabine bir karara varıyor, Sayın Cumhurbaşkanımız da bunu açıklıyor. Bu süreç tamamen Bilim Kurulunun önerilerinden başlayan süreç böyle tamamlanıyor her 15 günde bir, 2 haftada bir ʹBu kararları değiştirelim mi, yeni kararlar alalım mı, ihtiyaç var mı, durum uygun mu?ʹ şeklinde değerlendiriliyor. Yeni değerlendirmeler, yani diyelim ki 10. sınıf için, 11. sınıf için, mesela 6. sınıf için, 7. sınıf için yeni değerlendirmeler de önümüzdeki toplantılarda yapılacak. Bunun uygun olup olmadığı sağlık açısından koşullarından başlayıp, eğitimsel olarak değerlendirilecek.ˮ

Kaynak: (BEYŞEHİRİM HABER) - SAYLAM MEDYA Editör: BURAK SAYLAM
Etiketler: Bakan, Selçukʹtan, okullarla, ilgili, flaş, açıklama!,
Yorumlar
Haber Yazılımı